windows server

31
Maj

Tworzenie obrazów stacji kliencich oraz ich przywracanie w środowisku AD

Jednym z podstawowych problemów, z którym zmierzy się administrator jest zapewnienie możliwie bezawaryjnej pracy stanowisk komputerowych. W wypadku awarii systemu operacyjnego w normalnym przypadku jesteśmy zmuszeni zainstalować całe oprogramowanie od postaw. Jak nie trudno sobie wyobrazić jest to proces czasochłonny, tym bardziej jeżeli na danej stacji klienckiej jest zainstalowane wiele dodatkowego oprogramowania.

22
Maj

Podłączanie stacji klienckiej do Windows Server 2008 z użyciem AD

W poprzednich wpisach pokazałem jak:

Czas na przetestowanie powyższych rzeczy, czyli tym samym podłączenie stacji klienckiej do serwera. Przykładowa maszyna działa pod kontrolą systemu Windows XP SP3.

22
Maj

Uruchomienie NAT w Windows Server 2008

Przed przystąpieniem do podłączania poszczególnych stacji klienckich do serwera wypada uruchomić jeszcze jedną usługę, a mianowicie translacje adresów sieciowych (ang. NAT - Network Address Translation). Taka konieczność zachodzi w przypadku, gdy chcemy aby nasz serwer miał pełnić rolę bramy internetowej dla komputerów w sieci lokalnej.

21
Maj

Instalacja serwera DHCP na Windows Server 2008

W jednym z poprzednim wpisów przedstawiłem jak uruchomić podstawowy kontroler domeny. Przykładowa sieć, w której wdrażam przedstawione usługi posiada następującą topologię.

Topologia sieci

11
Maj

Zmiana nazwy PDC w Windows Server 2008 EE

W poprzednim wpisie przedstawiłem jak uruchomić PDC na Windows Server 2008. Niestety po fakcie zorientowałem się, że nazwa serwera mi nie odpowiada, gdyż jest to ciąg znaków wygenerowany podczas instalacji. Jeżeli zorientowałbym się przed uruchomieniem instalacji to nazwę można zmienić w prosty sposób poprzez właściwości w moim komputerze.

11
Maj

Uruchomienie podstawowego kontrolera domeny na Windows 2008 Server

Przykładową instalację podstawowego kontrolera domeny przeprowadzę na Windows Server 2008 Enterprise Edition z zainstalowanym dodatkiem SP2 oraz wszystkimi poprawkami (obraz ISO systemu w wersji trial można pobrać stąd. UWAGA! Jeżeli chcemy uruchomić wirtualną maszynę opartą o ten system i nasz procesor nie posiada wsparcia dla sprzętowej wirtualizacji to pobieramy wersję x86).

Subskrybuj RSS - windows server