Linux

21
sie

Naprawa badblocków na partycji z systemem plików JFS

Dyski twarde mają to do siebie, że lubią ulegać awarii. Z tego powodu zalecane jest monitorowanie dysku za pomocą S.M.A.R.T. i okresowe uruchamianie testów short / long.

W wypadku, gdy dysk nie przejdzie testu powstaje pytanie czy nadaje się on już do wymiany? W sieci można znaleźć wiele poradników dotyczących tzw. badblocków. Punktem wyjściowym powinien być poradnik na stronie narzędzia smartmontools.

15
Maj

Skrypt do tworzenia kopii plików i bazy danych strony WWW - Linux

Niedawno udostępniłem skrypt do tworzenia kopii strony WWW przeznaczony dla Windowsa. Tym razem skrypt o podobnej funkcjonalności, ale przeznaczony dla Linuxa (np. na router działający pod kontrolą openwrt) znajdziecie poniżej.

Skrypt, jest podzielony na dwa pliki:

6
Maj

Uruchomienie serwera FTP w Gargoyle (OpenWRT)

Jedną z możliwości dostępu do plików na naszym routerze jest uruchomienie usługi serwera FTP. Pierwszym krokiem jest instalacja oprogramowania VSFTPD (tutaj zaznaczam, że należy uważać jaką wersję VSFTPD instalujemy , gdyż w wypadku oprogramowania pobranego od obsego możemy zainstalować wersję z gargoyle w nazwie, która różni się w konfiguracji).

4
Maj

Instalacja Samby w Gargoyle (OpenWRT)

Ostatnio pisałem jak uruchomić extroot na TP-Linku TL-MR3220 działającym pod kontrolą Gargoyle (OpenWRT) kompilacji obsego. Teraz przyszła pora na wykorzystanie dostępnego miejsca poprzez instalację i konfigurację pakietu SAMBA3.

Instalacji dokonamy poprzez wykonanie poniższych komend:

4
Maj

LMDE - instalacja WINE

Na chwilę obecną w repozytorium LMDE nie znajdziemy pakietu WINE, który jest nieoceniony przy potrzebie uruchomienia aplikacji przeznaczonych dla Windowsa.

W celu zainstalowania WINE możemy dodać dodatkowe repozytorium frickelplatz.de albo pobrać gotowe paczki .deb z najnowszą wersją WINE (obecnie 1.5). Osobiście skorzystałem z drugiej metody i tą właśnie opiszę.

Pierwszym krokiem jest pobranie następujących pakietów z tej strony:

3
Maj

Gnome Commander - naprawienie błędu z edycją domyślnego programu dla plików

Używając Gnome Commandera natknąłem się na problem ze zmianą domyślnych aplikacji dla różnych typów plików. Jako, że Linux Mint Debian Edition 201204 XFCE ma osobną bazę domyślnych aplikacji, której używa Thunar to zmiana w systemie nie ma wpływu na Gnome Commandera.

2
Maj

Naprawianie błędów na nośniku z aktywnym extrootem (Gargoyle / OpenWRT)

Poprzedni wpis dotyczył aktywacji extroota w oprogramowaniu Gargoyle (OpenWRT) zainstalowanym w routerze TP-Link TL-MR3220. Jeżeli dokonaliśmy tych zmian należy być świadomym, że nośnik może "nałapać" błędów, które mogą skutecznie uniemożliwiać poprawne działanie, czy też uruchomienie routera.

W celu wyeliminowania błędów należy postąpić według poniższych kroków:

2
Maj

Extroot w Gargoyle (OpenWRT) na przykładzie TL-MR3220

W poprzednim wpisie pisałem jak zmienić oprogramowanie w TP-Linku TL-MR3220 na Gargoyle (OpenWRT). Zmiana oprogramowania oraz pokazana w tym wpisie aktywacja extroota na zewnętrznym nośniku podpiętym pod port USB otworzy pole do dalszych modyfikacji. Należy zaznaczyć, że bez uruchomienia extroota praktycznie nie mamy możliwości instalacji dodatkowego oprogramowania, gdyż urządzenie posiada tylko 4MB pamięci flash, której wolnej zostaje bardzo niewiele.

29
kwi

LMDE - instalacja niewowlnych sterówników NVIDIA

LMDE w wypadku komputerów z kartami od zielonych instaluje sterowniki nouveau, która jak wiadomo (lub nie) są mniej wydajne od tych dostarczonych od producenta. Żeby zmienić sterowniki należy zainstalować następujące pakiety:

nvidia-glx, nvidia-kernel-dkms, nvidia-settings, nvidia-xconfig

Dwa ostatnie pakiety nie są konieczne, ale mocno ułatwiają życie.

29
kwi

Linux Mint Debian Edition 201204 - problem z dźwiękiem

Kilka dni temu ujrzało światło dzienne nowe wydanie LMDE (Mint oparty na Debianie, a nie jak pozostałe wersje na Ubuntu). W związku z tym postanowiłem zmienić system z NetRunnera z KDE na LMDE z XFCE. System jest dużo bardziej responsywny, ale o tym może innym razem. Przede wszystkim zaraz po zainstalowaniu jak zwykle miałem problem z dźwiękiem (mam 2 karty dźwiękowe). Mimo standardowej procedury przestawienia priorytetów kart w alsa-base.conf nadal nie miałem dźwięku.

Subskrybuj RSS - Linux