Gnome Commander - naprawienie błędu z edycją domyślnego programu dla plików

Używając Gnome Commandera natknąłem się na problem ze zmianą domyślnych aplikacji dla różnych typów plików. Jako, że Linux Mint Debian Edition 201204 XFCE ma osobną bazę domyślnych aplikacji, której używa Thunar to zmiana w systemie nie ma wpływu na Gnome Commandera.

Nie byłoby w tym problemu jeżeli działałaby możliwość zmiany w Gnome Commanderze. Niestety klikanie w odpowiedni button we właściwościach danego pliku nic nie powoduje. Dopiero po uruchomieniu menadżera z poziomu konsoli wyrzuci nam taki oto komunikat przy próbie użycia funkcji zmiany domyślnego programu:

/bin/bash: gnome-file-types-properties: command not found

Szukając rozwiązania napotkałem się na kilka zapewnień, że błąd jest już wyeliminowany, ale używana przeze mnie wersja programu z repozytorium (teoretycznie najnowsza) nadal go posiada.

Równie często można znaleźć niezbyt wygodne rozwiązanie poprzez ręczne utworzenie pliku ~/.local/share/applications/defaults.list

Najlepszym spośród znalezionych rozwiązań jest mała aplikacja pozwalająca na poprawną zmianę domyślnej aplikacji dla różnych typów plików. Program znajdziecie pod tym wpisem. Należy go wypakować do katalogu /bin oraz nadać mu prawo wykonywania (o ile już takiego nie posiada). Dodatkowym wymogiem, który trzeba spełnić to instalacja biblioteki gtk-dialog, której próżno szukać w repozytorium LMDE. Potrzebną bibliotekę w postaci paczki .deb możemy pobrać np. stąd.

Po tych czynnościach powinniśmy mieć możliwość zmiany domyślnej aplikacji dla wybranego typu pliku z poziomu Gnome Commandera.

Dodatek do zmiany domyślnej aplikacji w Gnome Commander

Brak dostępnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • To post pieces of code, surround them with <code>...</code> tags. For PHP code, you can use <?php ... ?>, which will also colour it based on syntax.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Ten tekst ma na celu określenie czy jesteś człowiekiem. Ma to zapobiec mechanizmom rozpowszechniającym SPAM.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.