Instalacja serwera DHCP na Windows Server 2008

W jednym z poprzednim wpisów przedstawiłem jak uruchomić podstawowy kontroler domeny. Przykładowa sieć, w której wdrażam przedstawione usługi posiada następującą topologię.

Topologia sieci

Poszczególne komputery będą łączyć się z serwerem z użyciem Active Directory. Serwer będzie również bramą pośredniczącą w ruchu LAN - INTERNET. W takim wypadku, aby na każdej stacji klienckiej nie trzeba było konfigurować połączenia sieciowego w sposób statyczny warto uruchomić usługę serwera DHCP.

Instalację DHCP rozpoczynamy od uruchomienia kreatora dodawania nowej roli w menadżerze serwera. W kreatorze zaznaczamy serwer DHCP i przechodzimy dalej. W jednym z pierwszych kroków zostaniemy poinformowani, że przynajmniej jeden interfejs powinien być skonfigurowany w sposób statyczny. Uściślając - adresacja statyczna powinna być ustawiony na interfejsie, na którym nasz serwer będzie nasłuchiwać żądań DHCP.

Wybór interfejsu, na którym będą nasłuchiwane żądania DHCP

W następnym kroku powinniśmy ujrzeć okno z uzupełnionymi informacjami na temat głównej domeny pod którą będzie pracować serwer DHCP. gdyż usługę AD DS wraz z właściwą domeną mamy już skonfigurowaną.

Wybór głównej domeny DHCP

Przy serwerze WINS zostawiamy domyślną wartość - nie będziemy korzystać z niego w tej topologi. Następny krok to dodawanie zakresu adresów dla naszej podsieci. W moim przypadku podaję również domyślną bramę (powód podałem powyżej).

Okno dodawania nowego zakresu IP

W następnej kolejności decydujemy czy chcemy aktywować obsługę IPv6 dla naszego serwera DHCP. Warto pozostawić włączoną tą opcję, gdyż komputery posiadające stos IPv6 zostaną automatycznie skonfigurowane bez naszej ingerencji. Do podstawowych zastosowań z wykorzystaniem IPv6 jak znalazł. Adekwatnie do naszego wyboru w następnym kroku pojawi się (lub nie) informacja odnośnie interfejsu skonfigurowanego z użyciem IPv6 (z reguły interfejs jest już automatycznie skonfigurowany z użyciem IPv6 - stateless config).

Konfiguracja serwera DHCP dla IPv6

Ostatnim krokiem jest wybranie użytkownika, z którego uprawnieniami ma zostać uwierzytelniony nasz serwer DCHP w usłudze Active Directory. Warto pozostawić domyślną wartość, tj. konto Administratora. W podsumowaniu sprawdzamy czy wszystkie wartości są poprawne i uruchamiamy instalację.

Okno dot. uwierzytelnienienia usługi DHCP w AD

Po instalacji powinniśmy mieć nową przystawkę do zarządzania serwerem DHCP oraz uruchomioną usługę serwera DHCP w tle.

Przystawka zarządzania serwerem DHCP

Brak dostępnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • To post pieces of code, surround them with <code>...</code> tags. For PHP code, you can use <?php ... ?>, which will also colour it based on syntax.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Ten tekst ma na celu określenie czy jesteś człowiekiem. Ma to zapobiec mechanizmom rozpowszechniającym SPAM.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.